Dökülen saç geri çıkar mı?

Saçları dökülmeye başlayan herkesin aklından tek bir soru geçiyor: “Dökülen saçlar yeniden çıkar mı?”. Saç tellerinin dökülmeye başlaması hemen kel kalacağın anlamına gelmiyor tabii ki. Saçlarında açıklık oluşması ve saç tellerinin zayıflaması aslında senin için bir işaret.

Saç dökülmesini yaratan sebepleri keşfederek saç dökülmesini kontrol altına alabilirsin. Aşırı dökülen saç tellerini güçlendirmek ve saç dökülmesini durdurmak için doğru saç bakım ürünleri ile tanışmanı öneririz. Saç dökülmesi için şampuan, saç kremi ve saç dökülmesi için serum önerilerimizi dikkate alarak saç problemini çözebilirsin.

Dökülen saç geri çıkar mı?

Seni hiç merakta bırakmadan açıklayalım. Evet, dökülen saç yeniden çıkabilir. Tabii saç köklerin hala canlı kaldıysa! Aslında her saç telinin belli bir ömrü vardır. Ömrünü dolduran saç tellerinin dökülmesi çok normal. Fakat günde 100 saç telinden fazla saçların dökülüyorsa veya yastığının üzerinde çok yoğun saçlar görüyorsan bir şeyler ters gidiyor demektir.

Saç dökülmesi stresten, çevresel faktörlerden, hormonsal sebeplerden veya kullandığın saç bakım ürünlerinden dolayı kaynaklanabilir. Bu sebeplerin dışında, mevsim geçişlerinde de aşırı saç dökülmesi problemi yaşanabiliyor. Saç dökülmesinin ilerlememesi ve dökülen saçların yerine yenileri çıkması için saç dökülmesine karşı saç bakım ürünleri kullanman gerekiyor. Klasik şampuanlar yerine içeriğinde Aminexil olan şampuanlar kullanmak saç dökülmesini azaltacaktır.

Yeni saç nasıl çıkar?

Yeni saç çıkması için saç teli 3 aşamadan geçiyor. İlki Anajen aşamasıdır. Bu aşamada saç teli aktif olarak büyür. Anajen aşaması ortalama olarak 3-8 hafta sürer. Katajen aşamasını ise geçiş aşaması olarak değerlendirebiliriz. 6 hafta kadar süren bu aşama saç büyümesi duraklama dönemine geçmiş sayılır. Telojen aşaması ise saçların döküldüğü aşamadır. 2-3 aylık dinlenme sonucunda saç tellerimiz dökülerek yeni saç tellerine yer bırakırlar. Merak etme, saç tellerimizin çoğu anajen yani büyüme aşamasındadır. Saçların sadece %10’luk kısmı dökülür ve sonrasında yeni büyüyen saç telleri dökülen saç tellerinin yerini alır.

Dökülen saç ne zaman çıkar?

Normal olarak dökülen saç telleri iki ay sonra yeniden çıkmaya başlar. Fakat stres veya hormonal kaynaklı dökülen saçları geri çıkarmak için destek almanı öneririz. Dökülen saçların geri çıkarmak için keratin, aminexil içeren şampuanları kullanmaya başlamalısın. Saç dökülmesine uygun şampuan ve saç bakım ürünlerini kullanmaya başladıktan sonra 8 hafta içinde saçlarının güçlendiğini ve daha dayanıklı olduğunu fark etmeye başlarsın. Biliyorsun yeni çıkan saçlar ayda 3 cm kadar büyüyorlar. Zamanla yeni saç tellerin uzayarak saçların daha yoğun ve gür görünmeye başlayacak.

Dökülen saçın geri çıkması için ne yapmalı?

Saç dökülmesini durdurmak için ilk olarak saç bakım ürünlerini güncellemelisin. Saç dökülmesine iyi gelen içerikleri araştırarak saç dökülmesi için şampuan, saç kremi ve maskeyi kullanmaya başla. Bu süreçte saç tellerini zayıflatacak ve kurumasına neden olacak fön, düzleştirme, maşa gibi işlemlerden uzak dur.

Saç dökülmesini azaltmanın en iyi yolu serum kullanmaktır. Saç dökülmesi karşıtı serum direkt olarak saç köklerine nüfuz ettiği için daha etkili sonuçlar görebilirsin. Saç köklerinin nefes alması için saçlarını çok sıkı toplama, sık sık hassas bir şekilde tara. Saçlarını yıkarken sıcak sudan uzak durmanı öneririz çünkü sıcak suyla saç yıkamak saç tellerinin kurumasına ve daha hızlı kopmasına yol açabilir. Bu süreçte soğuk suyla saç yıkamak saç tellerinin güçlenmesini destekleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ulaş Etike
1
Merhabalar. ..
Merhabalar
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz.